Превенција родно заснованог насиља

Главни циљ пројекта је сензибилизација за питања рода и пола – програм превенције родно заснованог насиља међу младима наше школе.

Током првог полугодишта школске 2013/2014 године, Јединица за превенцију насиља, у оквиру програма „Школа без насиља" , почела је са активностима пројекта „Превенција родно заснованог насиља" који ће за циљ имати истраживање распрострањености родно заснованог насиља као и превенцију овог облика насиља које је повезано са родним улогама.

Пројекат се реализује у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, и другим институцијама и организацијама, које имају дугогодишње искуство у области родно заснованог насиља, и уз подршку Покрајинског секретаријата за образовање, управу и националне заједнице Војводине.

Поред поменутих активности, Јединица за превенцију насиља радила је и на увођењу модел школа за превенцију насиља и листа стручњака за подршку школама у превенцији насиља у релевантне законске акте, учествовала у изради Стретегије за превенцију насилног понашања на спортским догађајима, у радној групи Министарства унутрашњих послова за Препознавање деце жртава трговине и узела учешће у пројекту Превенција говора мржње на интернету Министарства омладине и спорта.

Такође, остварена је одлична сарадња и са великим бројем релевантних партнера који раде на плану заштите деце од насиља, злостављања и занемаривања.

СОС телефонска линија за пријаву насиља у школама - 800 200 201

преузето са http://www.mpn.gov.rs

Ментор пројекта,  Превенција родно заснованог насиља - Мирсада Топаловић, упознала је васпитаче, учитеље и одељенске старешине са радионицама, које ће се одржати у нашој школи:
1. Радионице за родитеље:
            1.1 Родна равноправност: Пол и род
            1.2 Родна дискриминација у школи и породици